آمریکا و کنترل افکار عمومی جهان با اینترنت رایگان

چند روزی است در رسانه‌های داخلی و خارجی، اخباری مبنی بر اجرای پروژه‌ای آمریکایی به نام «اوترنت»۱ منتشر می‌شود که هدف آن راه‌اندازی اینترنت ماهواره‌ای رایگان و بدون سانسور برای همه انسان‌ها در سراسر جهان اعلام شده است .

این پروژه ماهواره‌ای اطلاعات موجود در اینترنت را از طریق امواج ماهواره‌ای به مخاطبان خود در سراسر جهان منتقل می‌کند؛ بدین‌ترتیب می‌توان گفت که با راه‌اندازی این پروژه که اجرای بخشی از آن بنا به گزارش برخی منابع، از مهر امسال خواهد بود؛ حتی در دورافتاده‌ترین نقاط زمین، امکان دسترسی به اینترنت پرسرعت و بدون محدودیت فراهم می‌شود. شیوه  کار اوترنت بدین‌صورت است که نخست محتوای موردنظر روی سرویس‌دهنده‌های خود را بارگذاری می‌کند و سپس آن را با ماهواره‌هایی که بدین‌منظور در مدار زمین قرار داده است، مرتبط می‌کند.

بر این‌ اساس با آغاز پروژه آمریکایی اوترنت و قرار گرفتن مجموعه‌ای از ماهواره‌ها در جو و فضای کره زمین ، کاربران می‌توانند با روشن کردن وای‌فای تلفن همراه خود، امواج اینترنت را از ماهواره دریافت کنند .

دولت آمریکا که در قالب این پروژه با هزینه چند میلیارد دلاری از طریق شبکه‌های ماهواره‌ای تلاش می‌کند تا نیمه دوم سال ۲۰۱۵ در سراسر جهان حتی مناطق دور دست خدمات اینترنت رایگان عرضه کند، به‌ ظاهر گران بودن خدمات اینترنت و محدودیت اینترنتی برخی کشورها را از دلایل تلاش خود برای عرضه خدمات اینترنتی رایگان اعلام کرده است. البته این پروژه را دولت آمریکا به طور مستقیم اجرا نمی‌کند بلکه بخش خصوصی «صندوق سرمایه گذاری برای توسعه رسانه ها»۲ مستقر در نیویورک به‌دنبال تحقق آن است.

اساس پروژه اوترنت درواقع استفاده از صدها ماهواره کوچک است که به مدار اطراف زمین فرستاده خواهد شد. پس از آن کاربران اینترنت می‌توانند با استفاده از دیش خانگی یا دریافت کننده‌های مشابه، تمامی اطلاعات موجود در اینترنت را روی دستگاه‌های مرسوم مانند رایانه‌های خانگی، لپ‌تاپ‌ها، تبلت‌ها و گوشی‌ها دریافت کنند. تنها تفاوت این پروژه با اینترنت، این است که دسترسی به اطلاعات از طریق اوترنت به صورت آفلاین خواهد بود.

از طریق اوترنت می‌توان به همه اطلاعات موجود در اینترنت، از ویدئو و موسیقی گرفته، تا سرویس‌دهنده‌های مختلف، سایت‌های خبری، کتاب‌های الکترونیکی و… با سرعت بسیار بالا دسترسی پیدا کرد. اوترنت از موسسات و سایت‌های مختلفی برای توسعه پروژه خود بهره می‌برد و هم‌اکنون نسخه آزمایشی این پروژه راه‌اندازی شده است و مسئولان این پروژه اعلام کرده‌اند که تا پایان سال ۲۰۱۵ این پروژه را در بسیاری از کشورها راه‌اندازی خواهند کرد. براساس نقشه‌ای که سایت اوترنت منتشر کرده است، این پروژه بخش‌هایی از آمریکا، اروپا و خاورمیانه را مورد پوشش قرار می‌دهد. به گفته شرکت MDIF،  با راه‌اندازی شبکه اوترنت می‌توان تصور کرد که ۴ میلیارد کاربر جدید وارد بازار جهانی اینترنت شوند.

آن روی سکه چیست؟

اگر چه عنوان وسوسه‌انگیز و اغوا‌کننده «اینترنت رایگان برای همه انسان‌ها در سراسر جهان» در وهله اول برای بسیاری از کاربران جذاب به‌نظر می‌رسد اما به‌واقع دولت آمریکا با این پروژه اهداف پشت‌پرده‌ای را دنبال می‌کند.

به اذعان کارشناسان اروپایی، این پروژه در راستای جنگ سایبری در دنیا پیش می‌رود و کشورهایی با فناوری برتر در این زمینه قصد دارند به کنترل افکار عمومی دنیا دست یابند.

این پروژه نیز همچون دیگر موارد مشابه، در راستای اهداف آمریکا گام بر می‌دارد. این حقیقت را می‌توان از هزینه‌های چند میلیاردی اجرای این پروژه به روشنی دریافت که جز کمک‌های خیریه منبعی برای بازگشت آن اعلام نشده و فارغ از آن، برهم‌زننده بسیاری از نظم‌ها و قوانین جاری در فضای سایبر نیز هست. نکته دومی که کمتر بدان اشاره می‌شود این است که بانیان این پروژه می‌گویند فعلا این سرویس به‌صورت اینترنت آفلاین عرضه خواهد شد و تبادل داده به صورت مرسوم دو طرفه نخواهد بود. درنتیجه کاربران پروژه Outernet عملا به مصرف‌کنندگانی منفعل در برابر سیل متن، عکس، موسیقی و فیلم ارسالی تبدیل خواهند شد.

وزیر ارتباطات در واکنش به اخبار مربوط به راه‌اندازی این پروژه آمریکایی، اساسا پیاده‌سازی چنین پروژه ای را غیر عملیاتی و صرفا در حد یک ادعا عنوان می‌کند اما بسیاری بر این عقیده‌اند که در خصوص این ادعا نباید برخوردی منفعلانه داشت، چرا که در صورت تحقق وعده داده شده، این پروژه انحصارها را خواهد شکست و به هر کاربر اجازه خواهد داد که بی‌هیچ واسطه‌ای، از طریق ارتباط با این ماهواره‌ها به دنیای مجازی دسترسی پیدا کند و این به‌معنای برهم‌زدن قاعده بازار است و از سوی دیگر اینترنت لجام‌گسیخته‌ای را روانه بازار خواهد کرد که هیچ کنترلی بر آن حاکم نیست و برای اشاعه اهداف خود هیچ حد و مرزی نمی‌شناسد و به‌راحتی امکان کنترل افکار عمومی جهان را برای صاحبان این پروژه فراهم خواهد کرد. به گفته رئیس کمیته ارتباطات مجلس، اجرای پروژه‌هایی از این قبیل می‌تواند اهدافی از جمله تهاجم فرهنگی به جوامع را نیز به‌دنبال داشته باشد. وی می‌گوید: باید دید که اجرای چنین طرحی که به‌طور قطع هزینه‌های چند میلیاردی برای آن صرف شده است، چه توجیهی دارد و به‌طورقطع نمی‌تواند فارغ از مسائل یا اهداف فرهنگی باشد. بدیهی است که از هم‌اکنون دولت‌ها باید به فکر اتخاذ تدابیر ویژه‌ای در این خصوص باشند.

منبع: مشرق نیوز

——————————————————————-

۱_ Outernet

۲- Media Development Investment Fund : MDIF

نوشته های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

20 − 15 =