ادعای تازه پنتاگون در مورد برجام و توان سایبری ایران

وزارت دفاع آمریکا، به‌تازگی گزارشی در مورد ایران بعد از توافق هسته‌ای منتشر کرد و در آن مدعی شد که ایران، توانایی‌های تهاجمی سایبری و موشکی خود را بعد از حصول توافق هسته‌ای، افزایش داده است.
در بخش‌هایی از این گزارش آمده است: «جمهوری اسلامی، ذخایر موشک‌های خود را به‌صورت قابل توجهی افزایش داده است، موشک‌هایی که می‌تواند به اهدافی در منطقه از جمله پایگاه‌های نظامی آمریکا و اسرائیل دسترسی پیدا کند.»
این گزارش، به ادعای منابع منتشر کننده خبر، اولین گزارش وزارت دفاع ایالات متحده، بعد از توافق هسته‌ای محسوب می‌شود. گزارش کامل، ۳۱ می به کمیته دفاعی کنگره آمریکا، ارائه شد. یکی از بندهای اصلی این گزارش، به توان سایبری جمهوری اسلامی ایران مربوط می‌شود. در این بند، اشاره شده که ایران، توانایی‌های سایبری خودش را بعد از توافق هسته‌ای، افزایش داده است و این موضوع برای ایران، از یک مفهوم ساده که تنها برای تنبیه مخالفانش از آن استفاده می‌کرد، به یکی از ستون‌های اصلی مفهوم امنیت ملی‌اش، تبدیل شده است.
انتشار چنین گزارشی، آن هم از سوی مقامات آمریکایی، مفهوم تازه‌ای نیست و ربطی به اجرای برجام ندارد؛ چرا که پیش‌ازاین نیز، گزارشات متعددی از سوی غربی‌ها، مبنی بر گسترش توان سایبری ایران و تقویت توان تهاجمی سایبری، از سوی آن‌ها منتشر شده بود. چند ماه پیش نیز آن‌ها با انتشار گزارشی، مدعی شدند که بودجه توان سایبری ایران، از زمان روی کار آمدن دکتر حسن روحانی در مسند ریاست جمهوری، چند برابر شده و ایران از توان سایبری خودش، به‌عنوان ابزاری برای رسیدن به اهداف خود در سطح بین‌المللی استفاده می‌کند. البته، در گزارش‌های متعددی نیز، آن‌ها بر این نکته تأکید دارند که ایران، از توان سایبری، برای ردیابی و برخورد با مخالفان داخلی خودش استفاده می‌کند.
در حقیقت می‌توان گفت، انتشار این گزارش از سوی پنتاگون که به ادعای منابع منتشر کننده خبر، اولین گزارش رسمی پنتاگون بعد از حصول توافق است، ادامه دهنده مسیری است که آن‌ها، از ماه‌ها پیش از اجرای برجام آغاز کرده بودند. مخالفان برجام، از همان زمان، با انتشار گزارش‌های مختلفی، عنوان می‌کردند که در صورت رفع تحریم‌های ایران، تهران از منابع مالی آزاد شده، برای ارتقاء توان تهاجمی خود استفاده خواهد کرد.

نوشته های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.