تاریخچه اداره امنیت ارتباطات دولتی نیوزلند

GCSB مخفف Government Communications Security Bureau به معنای «اداره امنیت ارتباطات دولتی» است که یک آژانس امنیتی – اطلاعاتی دولت نیوزلند است. این سازمان به منظور کمک به امنیت ملی نیوزلند طراحی شده است. فعالیت این سازمان شامل حفاظت اطلاعات و امنیت سایبری و همین طور کمک به سازمان‌های دولتی نیوزلند می‌باشد.

این سازمان در سال ۱۹۷۷ توسط نخست وزیر این کشور Robert Muldoom اعلام موجودیت نمود. پس از استقرار GCSB سه مسئولیت عمده بر عهده داشت:

۱) مسئولیت برقراری امنیت ارتباطی در اطراف مقر نخست وزیر و وزیر امور خارجه.

۲) مسئولیت سرورهای اطلاعاتی

۳) ترکیب سیگنال‌های سازمان‌های نظامی

البته این مرکز در ابتدا بخشی از وزارت دفاع بود و فعالیت آن به صورت مخفیانه انجام می‌پذیرفت حتی از نظر دولت هم مخفی بود. با این حال در دهه ۱۹۸۰ برای اولین بار اطلاعات آن به تدریج منتشر گردید و در سال ۲۰۰۰ قسمتی ازآن دولتی شد.

مکان GCSB در حال حاضر در Pipitea در شهر Wellington می‌باشد و گزارش عملکرد آن به دست نخست وزیر می‌رسد. همچنین این سازمان ۳۰۰ کارمند دارد که در رشته‌های زبان‌های خارجی ارتباطات و رمز‌نگاری و انواع مهندسی دارای تخصص هستند.

این مرکز در طول جنگ سرد نیز به ایفای نقش می‌پرداخته است و موقعیت و میزان تحرک کشتی‌های شوروی را گزارش می‌داده است. برای انجام  این دست فعالیت‌ها دو ایستگاه گیرنده صوتی و یک ایستگاه رهگیری ماهواره‌ای «listening station» در منطقه Waihopai در نزدیکی Blenheim و یک ایستگاه رهگیری ارتباطات رادیویی در قسمت شمالی شهر پالمرسون وجود دارد.

طبق قانون نیوزلند این سازمان نمی‌تواند از شهروندان بومی جاسوسی نماید اما گزارشاتی مبنی بر جاسوسی از شرکت Kimdotcom یک شرکت ثروتمند نیوزلندی وجود دارد. در سال ۲۰۱۳ تصمیم گرفته شد از قدرت GCSB برای جمع‌آوری اطلاعات در ادارات دولتی و پلیس و وزارت دفاع و سازمان اطلاعات و امنیت و همین طور حفاظت از سیستم‌های سایبر بخش خصوصی استفاده شود.

نوشته های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.