تهدیدات سایبری چین و ایران کاخ سفید را گیج کرده است

سوال یکی از اعضای واحد جدید جنگ سایبری پنتاگون، اوباما را بر آن داشت تا ناراضایتی خود را نسبت به عدم توانایی آمریکا در بازدارندگی موج روزافزون حملات سایبری ابراز کند و قول بدهد که با دشمنان متجاوز فزاینده‌ای که مرتکب این حملات می‌شوند، به مقابله بپردازد.

اوباما در جمع نیروهای نظامی در فورت‌مید مریلند۱، مقر فرماندهی آژانس امنیت ملی۲ و فرماندهی سایبری ایالات متحده۳، گفت: «سرعت پیش‌روی حمله بسیار بیشتر از دفاع است.» او در ادامه اظهار داشت «روس‌ها خوب هستند. چینی‌ها خوب هستند. ایرانی‌ها خوب هستند.» مشکل اینجاست که علی‌رغم پیشرفت‌های صورت گرفته در رهگیری منابع حملات، «ما نمی‌توانیم حمله را لزوما به آن دولت نسبت دهیم» و این اقدام متقابل ما را دشوار می‌کند.

سپس او درباره یک تهدید محوری امنیت ملی هشدار داد: «اگر چین و سایر ملت‌ها نمی‌توانند مرزهای پذیرفته‌شده را محترم بشمارند، ما می‌توانیم این حوزه را به‌عنوان یک عرصه رقابتی برگزینیم و اگر مجبور به این کار شویم، من تضمین می کنم که ما پیروزیم.»

چنانچه رجزخوانی اوباما در این موضوع، نامشخص به نظر می‌رسد، به این دلیل است که یافتن راهی برای بازدارندگی حملات سایبری یکی از ضروری‌ترین و گیج‌کننده‌ترین مشکلات او در ۱۶ ماه گذشته بوده است و فشار ناشی از این مشکل به دلیل تنش بالای دیپلماتیک در دیدار هفته آینده با رئیس‌جمهور چین، شی‌جین‌پینگ۴ و چالش‌های دربردارنده ایران به‌ خاطر عواقب توافق هسته‌ای اخیر با تهران بیشتر شده است. اوباما در روزهای منتهی به دیدار رئیس‌جمهور چین در حال گردآوری اهرم فشاری همچون تحریم هکرهای چینی به منظور بازدارندگی حملات است.

در جلسات محرمانه، آژانس‌های اینتلیجس آمریکا به اعضای کنگره خاطرنشان کرده‌اند که هر چند حملات سایبری نشات گرفته از سوی ایران علیه ایالات متحده در طول مذاکرات بر سر توافق هسته‌ای کاهش یافته است، آن‌ها بر این باورند که مانعی در توسعه توانایی هسته‌ای ایران در بیش از ۱۰ تا ۱۵ سال آینده احتمال اختصاص منابع بیشتر به سلاح‌های سایبری را افزایش می‌دهد. چنین سلاح‌هایی پیش از این نیز علیه نیروی دریایی، بانک‌های آمریکایی، کازینوی لاس‌وگاس و بزرگترین تولید‌کننده نفت عربستان، بدون انجام اقدام تلافی‌جویانه قابل‌توجه مورد استفاده قرار گرفته است.

در واقع، اوباما با هر دو کشور ایران و چین، در حال مبارزه با نسخه‌های متفاوت یک مشکل است: چگونه قدرتی فزاینده را که مزیت‌های سلاح بی‌نام مخربی را کشف کرده که می‌تواند به مخازن گسترده‌ای از اطلاعات محرمانه دسترسی پیدا کند، بازمی‌دارید؟ و چگونه آنها را متقاعد می‌کنید فعالیت‌هایی که «برای آن هیچ هزینه‌ای پرداخت نمی‌کنند»، بیش از این بدون هزینه نباشد؟ مایکل راجرز۵، فرمانده آژانس امنیت ملی و فرماندهی سایبری آمریکا، نیز پیش از این به اظهار این نکته پرداخته بود.

تشدید مناقشه سایبری مشکل پیچیده منحصر به‌فردی را ایجاد می‌کند. چرا که برای شبکه‌های رایانه‌ای معادل «پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای» وجود ندارد. این دقیقا همان چیزی است که استفاده از تکنیک‌ها و سلاح‌های سایبری را برای روس‌ها، چینی‌ها، ایرانی‌ها، کره‌شمالی و تا حدی ایالات متحده، جذاب می‌کند.

آژانس‌های اینتلیجس آمریکا با هرگونه توافقی که توانایی آنها در استفاده از سلاح‌های سایبری برای انجام مقاصد پنهان را محدود کند، نظیر آنچه ایالات متحده در عملیاتی که با هدف از کار انداختن بخش‌هایی از برنامه هسته‌ای ایران به کار برد، مخالف هستند.

در حال حاضر، ایران بخشی از نگرانی است. راجرز گفت: «در حالی که حملات سایبری کارگردانی شده در آمریکا در طول تعامل هسته‌ای کاهش یافت، هم‌اکنون کشور «کاملا متعهد» به استفاده از آنها به‌عنوان بخشی از استراتژی نظامی تجدیدنظر شده است.»

همچنین یکی از مقامات ارشد اطلاعاتی گفت: «ایرانی ها رفتار ما با چینی‌ها را به دقت زیر نظر خواهند داشت.»

منبع: نیویورک تایمز

تحلیل استراتژیک

نویسنده خبر تحلیلی فوق، دیوید سنجر۶، خبرنگار بخش امنیت ملی نیوریورک‌تایمز است که در طول ۳۲ سال فعالیت حرفه‌ای خود موفق به دریافت برترین جوایز ژورنالیستی در حوزه امنیت ملی، سیاست خارجی و گزارشگری کاخ سفید شده است.

462398David E. Sanger

با توجه به این‌که سنجر ارتباطات ویژه‌ای با عالی‌ترین مقامات امنیتی ایالات متحده دارد و در جریان جزئیات سری‌ترین تصمیمات و پروژه‌های مربوط به امنیت ملی آمریکا قرار می‌گیرد، می‌توان دریافت که اقتدار جمهوری اسلامی ایران به‌حدی است که تبدیل به مساله اصلی امنیت ملی آمریکا شده است؛ چرا که سنجر در تمام مقالات و کتاب‌های چند سال اخیرش تمرکز ویژه‌ای نسبت به مساله هسته‌ای و سایبری ایران دارد و اوست که جزئیات پروژه سری Olympic Games Operation که مربوط به طراحی سلاح‌های سایبری همچون استاکس‌نت علیه برنامه هسته‌ای ایران است را بیان نمود.

از آنجا که مکتب امنیتی آمریکا فرصت‌محور است، باید برای توجیه تلاش‌ها در زمینه ارتقا امنیت سایبری، تهدیدی را نسبت به خود القا کند. بنابراین، اوباما در سخنرانی خود تنها به توان سایبری اصلی‌ترین دشمنان ایالات متحده می‌پردازد. حال آن‌که هیچ‌یک از کشورهای روسیه، چین و ایران اتهاماتی را که آمریکا در زمینه حملات سایبری به آن‌ها نسبت می‌دهد، نمی‌پذیرند و همین مساله به تشدید تنش‌های موجود بین دولت‌ها دامن زده است. این اتهامات در حالی است که در استراتژی سایبری آمریکا همواره نقش حمله بسیار پررنگ‌تر از دفاع بوده است و خودشان اعتراف می‌کنند که آژانس‌های اینتلیجس آمریکا با هرگونه توافقی که توانایی آن‌ها در استفاده از سلاح‌های سایبری برای انجام مقاصد پنهان را محدود کند، مخالف هستند و اساسا همه کشورهای همسو با استکبار جهانی در حال ارتقا توان آفندی سایبری خود  می‌باشند. این در حالیست که آمریکایی‌ها بیم آن دارند که سلاح‌های سایبری پیچیده‌ای همچون استاکس‌نت که توسط آن‌ها طراحی و به کار گرفته شده، علیه خودشان به کار برود. دقیقا مشابه آن‌چه که در مورد سلاح‌های هسته‌ای در پیش گرفتند. آمریکا تنها کشوری است که از بمب هسته‌ای، آن هم در شرایط صلح استفاده کرده است و هم اوست که مدعی «پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای» است.

—————————————————————–

 1. Fort Meade, Md
 2. National Security Agency
 3. United States Cyber Command
 4. Xi Jinping
 5. Admiral Rogers
 6. David E. Sanger

نوشته های مرتبط

2 نظر

 1. اسم

  سلام خدا قوت
  اینکه آمریکایی ها می گویند توان سایبری ایران قوی است آیا دروغ نیست؟
  یعنی با توجه به مکتب امنیتی خاص آمریکایی ها آیا اینبار هم به دنبال بزرگ کردن دشمن و تظاهر به مجوز حمله به آن دشمن ساختگی نیستند ؟
  واقعیت چیست ؟ آیا توان سایبری ایران بسیار ضعیف تر از آنچه آمریکایی ها می گویند نیست؟

  پاسخ
  1. Administrator

   سلام مخاطب گرامی!
   در اینجا دو مسأله را از یکدیگر تفکیک کنید:
   ۱- توان سایبری ایران در وضعیت واقعی
   ۲- توان سایبری ایران در رسانه‌های وابسته به استکبار خصوصاً آمریکا
   در اینکه ایران جزء برترین توان‌های سایبری جهان است شک نکنید. خصوصاً در حوزه استراتژیک، ایران پیشتاز رسواسازی مجموعه پنج‌چشم در جهان است.
   اما تأکید آمریکا بر توان سایبری ایران برای بیان واقعیت نیست بلکه آمریکا به‌دنبال بهانه‌ای جایگزین برای تشکیل پرونده حقوقی در سطح بین‌الملل پس از موضوع هسته‌ای علیه ایران است.
   همواره مد نظر داشته باشید دشمنی میان ایران و استکبار بر سر درصد غنی‌سازی، برد موشک دفاعی یا قدرت سایبری نیست بلکه تنازع بر سر حذف کامل یک طرف توسط طرف دیگر است چرا که میان حق و باطل هیچگار آشتی برقرار نخواهد شد.

   پاسخ

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.