دولت نیوزلند، به دنبال قانونی کردن جاسوسی‌های GCSB از مردم

نخست وزیر نیوزیلند مصمم است با وجود مخالفت‌های افکار عمومی لایحه پیشنهادی خود را برای جاسوسی مستقیم از شهروندان این کشور پیش ببرد.
خبرگزاری آلمان از ولینگتون گزارش داد، جان کی (John Key) روز جمعه اعلام کرد :«تصویب این لایحه به علت حضور عناصر آموزش یافته القاعده در کشور ما ضروری است».

در صورت تصویب این لایحه، سازمان جاسوسی الکترونیکی نیوزیلند موسوم به اداره امنیت ارتباطات دولتی (GCSB) قادر به جاسوسی مستقیم از ارتباطات شهروندان خواهد بود.

GCSB Spying from People

این اقدام دولت مخالفت‌ها را در سراسر نیوزیلند برانگیخته است، به طوری که روز پنجشنبه هزاران نفر با راهپیمایی در خیابان‌ها شعار می‌دادند: «ما دولتی را که از ما جاسوسی کند، نمی‌خواهیم» و « نظارت مخصوص زمان جنگ است».

بعد از آنکه فاش شد این اداره برای کسب اطلاعات از یک تاجر اینترنتی به نام کیم داتکام (Kim Dotcom) از حدود اختیارات خود فراتر رفته و به شکل غیرقانونی از این فرد جاسوسی کرده است، دولت کی به فکر تهیه لایحه‌ای برای افزایش اختیارات این سازمان امنیتی افتاد.

کیم داتکام ژانویه ۲۰۱۲ به اتهام سرقت اینترنتی در نیوزیلند بازداشت شد و اکنون در انتظار استرداد به آمریکا برای محاکمه به اتهام دزدی اینترنتی است.

نوشته های مرتبط