رابطه تهدیدات سایبری و حوادث اخیر تاسیسات صنعتی

با توجه به گمانه‌زنی‌ها در مورد منشأ اثرات تهدیدات سایبری در وقوع آتش‌سوزی‌های اخیر تأسیسات صنعتی کشور، نهادهای امنیت سایبری با هماهنگی مرکز ملی فضای مجازی، موضوع را در دستور کار قراردادند.

در پی وقوع برخی آتش‌سوزی‌ها در تأسیسات صنعتی کشور ازجمله آتش‌سوزی در مجتمع پتروشیمی بوعلی و بندر امام، برخی گمانه‌زنی‌ها از منشأ اثرات سایبری در این حوادث حکایت دارد. در این زمینه مرکز ملی فضای مجازی با تقسیم‌کار ملی از گروه‌های فعال امنیت سایبری کشور خواسته است تا موضوع را بررسی و ریشه‌یابی کنند.

هم‌اکنون این موضوع از سوی مرکز راهبردی امنیت فضای تبادل اطلاعات ریاست جمهوری (افتا)، پلیس فتا، سازمان پدافند غیرعامل و مرکز ماهر وابسته به سازمان فناوری اطلاعات ایران در حال پیگیری است.

سید هادی سجادی معاون امنیت سازمان فناوری اطلاعات ایران دراین‌باره گفت: گمانه‌زنی‌هایی از وجود بدافزار در آتش‌سوزی‌های اخیر تأسیسات و سیستم‌های کنترل صنعتی کشور وجود داشته است که مرکز ماهر و سایر گروه‌های فعال در این حوزه نسبت به پایش و کنترل اوضاع اقدام کرده‌اند اما تاکنون هیچ نشانه‌ای مبنی بر اینکه این رخدادها،  منشأ تهدیدات سایبری داشته باشد دیده نشده است.

وی با تأکید براینکه تمامی احتمالات را براساس نشانه‌ها بررسی و تحلیل می‌کنیم، ادامه داد: گروه‌های بررسی به‌صورت دائم در حال بررسی جوانب هستند و باوجودی که تاکنون نشانه‌ای از این گمانه‌ها وجود نداشته است، اما برای احتیاط، تحقیق و بررسی ادامه دارد.

نوشته های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.