سامانه مدیریت و جمع‌آوری اطلاعات TURBULANCE

نام پروژه:

TURBULANCE

متولی:

آژانس امنیت ملی آمریکا(NSA) – کیت الکساندر

تاریخ راه‌اندازی:

۲۰۰۵ – ۲۰۰۶

اهداف:

جمع‌ آوری و آنالیز اطلاعات به منظور کاهش حجم اطلاعات دریافتی توسط آژانس و فراهم سازی زمینه‌های لازم جنگ سایبری برای آژانس.

همکاران:

  • Information Operations Technology Center(NSA-1999)
  • Network Eploitation and Target Development Bootcamp(NSA)
  • National cryptologic school
  • Cray research

توضیحات:

پس از شکست پروژه Trailblazer و با روی کار آمدن کیت الکساندر، پروژه Turbulence جایگزین این پروژه شد. همچنین با نا کار آمد ظاهر شدن CIA در قضیه ۱۱ سپتامبر و اشتباهات آن در زمینه اطلاع رسانی در رابطه با صلاح های کشتار جمعی در عراق که منجر به جنگ عراق شد این نتیجه حاصل شد که به دستور بوش و چنی هر دو مسئولیت جنگ سایبری و جنگ اطلاعاتی(اینتلیجنس) بر عهده NSA و Turbulence گذاشته شود.

کیت الکساندر اشتباهی که مایکل هایدن در پروژه Trailblazer مرتکب شده بود را تکرار نکرد. هایدن در نظر داشت که پروژه وسیع و کاملی مانند Trailblazer را از صفر و به طور یکجا راه‌اندازی کند و همین امر باعث شکست پروژه شد ولی الکساندر در پروژه Turbulence طبق گفته خود برای راه اندازی هر بخش، ابتدا در مقیاس آزمایشگاهی ایده مربوط به آن را پیاده سازی می‌کردند و در صورت جوابگو بودن، آن را بسط می دادند. بدین شکل هم در هزینه و هم در زمان صرفه‌جویی می‌کردند و به عبارتی بی‌گدار به آب نمی‌زدند.

با وارد شدن به عصر جنگ اطلاعات، آمریکا بدلیل داشتن ارتباط و تعامل زیاد با فضای سایبر بیش از پیش احساس خطر کرد و در نتیجه خود را برای جنگ سایبری آماده و تجهیز کرد که این موضوع خود را در قالب پروژه‌هایی مانند Turbulence نشان می‌دهد. به همین دلیل اکثر پروژه‌هایی که تحت این پروژه انجام می‌پذیرد مربوط به حملات شبکه‌ای است.

Turbulence علاوه بر داشتن کارایی‌های دو ورژن قبلی خود قابلیت‌های جنگ سایبری مانند نفوذ به رایانه‌های اهداف، خراب کاری در سیستم ها از طریق تزریق بدافزار ها و همچنین تحت نظارت گرفتن اهداف از طریق برنامه های مخرب که به صورت پنهان در رایانه‌های آنها وارد شده است را دارا می‌باشد.

این پروژه دارای ۹ زیر پروژه است که از میان این موارد می‌توان به پروژه‌های TURMOIL، TUTELAGE و TRAFFICTHIEF اشاره کرد.

از لحاظ هزینه ها نمی‌توان عدد دقیقی برای این پروژه در نظر گرفت زیرا همان طور که گفته شد تحت مدیریت این پروژه بسیاری پروژه‌های دیگر در حال اجرا می‌باشد ولی به عنوان چند مورد از هزینه‌هایی که    در رابطه با این پروژه انجام شده می‌توان به خرید سوپرکامپیوتر‌های Cray XT5h با نام کد

Black Window به ارزش ۵/۱۷ میلیون دلار در سال ۲۰۰۳ و سوپر کامپیوتر‌های Cray X-3 به ارزش ۲۵۰ میلیون دلار اشاره کرد. همچنین سوپرکامپیوتری با نام Roadrunner به ارزش ۱۳۳ میلیون دلار ساخت شرکت IBM وجود دارد که توسط ارتش برای محاسبات مربوط به سلاح های اتمی مورد استفاده قرار می‌گیرد. با وجود اینکه این سوپرکامپیوتر قابلیت انجام ۰۲۶/۱ کوآدریلیون(  در ثانیه را دارا می‌باشد ولی NSA طبق گزارشی به پنتاگون بیان کرده که تا سال ۲۰۱۸ نیاز دارد این عدد به یک کویینتیلیون(  برسد. بدین منظور مرکز جدید تحقیقات کامپیوتری با نام Institute for Advanced Architectures در سال ۲۰۰۸ تاسیس شد.

نوشته های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.