ضعف دپارتمان امنیت سرزمینی آمریکا در امنیت سایبر

دپارتمان امنیت سرزمینی آمریکا۱ به دلیل ضعف‌های موجود و کمبود آموزش برای کارمندان، در معرض خطرهای سایبری قرار گرفته است.

دپارتمان امنیت سرزمینی آمریکا وظیفه‌ مهمی در امنیت شبکه‌های دولت در برابر حملات سایبری به‌عهده دارد. در سال‌های اخیر، قانون‌گذاران این کشور سعی داشتند تا با تصویب مقررات مختلف، نقش این دپارتمان را در سایبر آمریکا پر رنگ‌تر کنند.
طبق برخی گزارش‌ها، DHS در ایجاد هماهنگی بین کارمندان و آموزش آن‌ها در حوزه‌ امنیت سایبر، به‌درستی عمل نکرده است. بازرس کل این دپارتمان، جان راث۲ گفت: «ما دچار کمبود سیاست‌های مؤثر، راهنمایی‌ها و آموزش در زمینه‌ امنیت سایبر هستیم.» وی افزود: «دپارتمان امنیت سرزمینی یک نقش حیاتی در انسجام پاسخگویی به حوادث سایبری دارد. این حوادث به دلیل افزایش اعتماد ما به سامانه‌های تکنولوژی اطلاعات است.» همچنین وی یکی از دلایل ضعف در آموزش امنیت سایبر کارمندان این دپارتمان را محدودیت‌های بودجه بیان کرد. به‌علاوه راث ادامه داد که تحلیل‌گران سایبری در سرویس مخفی آمریکا۳ و سازمان مهاجرت و گمرک۴ باید از آموزش رایگان بهره‌مند شوند.

بنابراین ضعف در آموزش امنیت سایبر برای کارمندان دپارتمان امنیت سرزمینی یکی از دلایل به خطر افتادن شبکه‌های آن است. مقامات DHS به دنبال کسب اطلاعات از همه‌ نهادهای نظارتی برای افزایش امنیت و رفع آسیب‌پذیری‌های موجود در این دپارتمان هستند.

منبع: سایبربان نیوز

تحلیل استراتژیک

دپارتمان امنیت سرزمینی آمریکا، یکی از مهم‌ترین دستگاه‌های عضو جامعه اطلاعاتی در حوزه تأمین امنیت خاک درون مرزی آمریکا است که به بهانه نمایش ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ و به‌دستور رئیس‌جمهور سابق، جرج بوش تشکیل شد. این سازمان یکی از مهم‌ترین همکاران سایبری آژانس امنیت ملی آمریکا در حوزه تأمین امنیت ملی از طریق سایبر است. لذا باید استانداردهای امنیتی این آژانس را رعایت نماید تا باعث ایجاد ضعف و خلل در آن سیستم نگردد.

مچنین طبق اسناد موجود، برای سرپرستی بعضی از زیر بخش‌های داخلی آژانس امنیت ملی، مسئولانی از دپارتمان امنیت سرزمینی انتخاب می‌گردد. این به معنای وجود قواعد مشترک و یسکان و هماهنگ بین این دو دستگاه اطلاعاتی است. از این رو ادعاهای خبر فوق از دو حال خارج نیست. یا واقعاً چنین ضعف‌هایی در دپارتمان امنیت سرزمینی وجود دارد که ما به ازای آن در آژانس امنیت ملی نیز صادق است یا این دست ادعاهای کذب برای مظلوم‌نمایی که اهداف مختلفی در پشت آن نهفته است.

با توجه به سابقه موجود از آژانس امنیت ملی آمریکا، آنطور که تلاش دارند در رسانه و جریانات خبری، خود را مطلق، بی‌عیب و کاملاً توانمند نشان دهند، در واقع اینگونه نیست و ضعف‌هایی دارد که بعضاً بسیار عمیق و خطرساز است.

———————————————————————————-

  1. U.S. Department of Homeland Security: DHS
  2. John Roth
  3. Secret Service
  4. U.S. Immigration and Customs Enforcement: ICE

نوشته های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.