پیامدهای حضور در عصر دیجیتال از دیدگاه فرمانده سایبری آمریکا

حمله سایبری اخیر به کنگره حزب دموکرات در آمریکا و انتشار ایمیل‌های جنجالی هیلاری کلینتون، ظاهراً به حاشیه بزرگی برای این حزب تبدیل شده و به نوعی می‌توان گفت که تلاش‌های انتخاباتی اعضای این حزب را به چالش کشیده است. این موقعیت، می‌تواند به بهترین فرصت برای دونالد ترامپ، نامزد حزب رقیب تبدیل شود و اندکی به تثبیت موقعیت او نزد جامعه آمریکا کمک کند؛ البته اگر ترامپ، سیاست بهره‌برداری از این موقعیت را داشته باشد.
از طرفی، این حمله سبب شده است تا تردیدهایی در مورد تجهیزات برگزاری انتخابات الکترونیک در آمریکا ایجاد شود و این ترس از هم‌اکنون، ذهن مقامات امنیتی آمریکایی را به خود مشغول سازد که در صورت تلاش روسیه برای تأثیرگذاری بر دستگاه‌های انتخابات الکترونیک در آمریکا، چه سرنوشتی در انتظار احزاب آمریکایی خواهد بود.
رادیو ملی آمریکا، برای پاسخ به تمامی این ابهامات، به سراغ مایکل راجرز، فرمانده سایبری و رییس آژانس امنیت ملی آمریکا رفته و از او در مورد این حمله و موارد دیگری نظیر جنگ‌های سایبری و مقابله آمریکا با داعش، سؤالاتی پرسیده است که در ادامه بخش‌هایی از این گفتگو را می‌خوانیم.
دیوید گرین (DAVID GREENE)، خبرنگار رادیو ملی آمریکا در ابتدا به سراغ حمله اخیر سایبری به حزب دموکرات در این کشور رفت. مایکل راجرز در پاسخ به این سؤال گرین گفت: «این یک موضوع در دست اقدام است و من نمی‌توانم مشخصاً در مورد آن صحبتی بکنم. در این میان، پلیس فدرال آمریکا مسئولیت بررسی همه‌جانبه حمله را دارد و ما نیز موظفیم از او پشتیبانی و حمایت کنیم و من به موضوعی که هم‌اکنون در دست بررسی است، وارد نمی‌شوم.»
رییس آژانس امنیت ملی آمریکا، در ادامه نیز از پاسخ دادن به سایر سؤالات در مورد اتهامات وارده به روسیه نیز طفره رفت و هیچ پاسخ مشخصی برای این موضوع ارائه نداد. حتی در موردی که خبرنگار، به حرف‌های جیمز کلپر و جان برنان در مورد اتهام به روسیه در دست داشتن در این حمله استناد کرد، راجرز از پاسخ‌گویی سر باز زد و موضوع حمله سایبری روسیه به حزب دموکرات را، موضوعی در دست بررسی قلمداد کرد که در حال حاضر، امکان پاسخ دادن به سؤالات در مورد آن وجود ندارد.
در قسمت بعدی، دیوید گرین، در سؤالی، از فرمانده سایبری آمریکا، در مورد ادامه‌دار بودن چنین حملاتی پرسید و گفت که آیا این حمله، بخش کوچکی از یک حمله سایبری دنباله‌دار است یا به همین نقطه ختم خواهد شد؟
راجرز در پاسخ به این سؤال گفت: «من گمان می‌کنم که ما باید به عقب برگردیم و از خودمان این سؤال را بپرسیم. پیامدهای زندگی در این عصر دیجیتال، جایی که روزانه حجم کثیری از اطلاعات جا به جا می‌شود، برای ما چیست؟ ما در زندگی خصوصی و کاری خود، از این فضا استفاده می‌کنیم. همین فناوری سبب شده است تا برخی به اطلاعات دسترسی پیدا کنند و اغلب این‌گونه موارد، زمانی رخ می‌دهد که مالک اطلاعات از این دسترسی رضایت ندارد. شما امروزه کسانی را مشاهده می‌کنید که تلاش می‌کنند با استفاده از اطلاعات، روی حوادث اثر بگذارند و مسیر آن‌ها را تغییر دهند.»

فرمانده سایبری آمریکا و رییس آژانس امنیت ملی آمریکا، در بخش دیگری از صحبت‌های خودش در مورد پیامدهای حضور در عصر دیجیتال، به تفسیر چارچوب‌های قانونی در فضای جنگ‌های سایبری پرداخت. وی در پاسخ به سؤالی در مورد قوانین احتمالی حاکم بر فضای جنگ‌های سایبری و اینکه کشورهای درگیر موظف‌اند از چه دستورالعمل‌هایی، پیروی کنند گفت: «من نمی‌توانم بگویم که یک چارچوب مدون قانونی در این زمینه وجود دارد. البته قطعاً در این زمینه آداب و رسومی در طی زمان به وجود آمده است. یکی از مواردی که ما از خودمان در این فضا بپرسیم، این است که چگونه این چارچوب موجود، باید دستخوش تغییرات شود. نکته‌ای که من تمایل دارم آن را توضیح دهم این است که هیچ تعریف دقیقی از این فضا، فعلاً وجود ندارد.»
بخش دیگری از صحبت‌های راجرز، به اظهارات جان برنان، رییس فعلی سازمان CIA اختصاص داشت. جان برنان، در صحبت‌هایی، ادعا کرده بود که جاسوسی کردن از سازمان‌های سیاسی یک کشور دیگر، اساساً کار درست و جوانمردانه‌ای است. خبرنگار رادیو ملی آمریکا دراین‌باره از راجرز پرسید که بر اساس صحبت‌های جان برنان، آیا می‌توانیم بگوییم که حمله هکرها به کنگره حزب دموکرات در آمریکا، موردی است که آمریکا نیز در مورد سایر کشورها انجام می‌دهد؟
راجرز در پاسخ به این سؤال گفت: «من قصد ورود به جزئیات اینکه آمریکا چه‌کارهایی را انجام می‌دهد یا نمی‌دهد را ندارم.» حتی راجرز در پاسخ به سؤال بعدی که در مورد موافقت یا عدم موافقت وی با صحبت‌های برنان بود نیز از پاسخ دادن خودداری کرد و گفت که من قصد ورود به جزئیات را ندارم.

نوشته های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.