معرفی گروه امنیت سایبر ۸ در اسرائیل

یک گروه جدید امنیت سایبر به نام گروه ۸ که بر روی شرکت‌های امنیت سایبر در رژیم صهیونیستی تمرکز می‌کند، توسط ناداو زفریر۱  تشکیل شد.

این گروه جدید مانند یک اندیشکده سایبر عمل می‌کند و درصدد ساخت و رسیدن به رهبری شرکت‌های امنیت سایبر است. این گروه به دنبال به‌واقعیت رساندن آرزوهای این رژیم مبنی‌بر رهبری سایبری در جهان است.
می‌توان گفت هدف از تشکیل این گروه جدید، ایجاد یک سکوی پرش در امنیت سایبر، تمرکز بر روی توسعه‌ فناوری‌های مخرب و تشکیل شرکت‌های گوناگون در زمینه‌ امنیت سایبر است. گروه ۸ برای تشکیل شرکت‌های نوپا نیز سرمایه‌گذاری خواهد کرد. تشکیل این گروه جدید، نمونه‌ بارزی است که نشان می‌دهد چگونه امنیت سایبر در حال ترکیب با مجموعه‌ نظامی_صنعتی جهان است.
زفریر گفت که امنیت سایبر بزرگ‌ترین چالش زمان ماست. او هم‌چنین اظهار کرد که اگر ما بتوانیم شبکه‌ای را تشکیل دهیم که همیشه در حال تحول و پیشرفت باشد، کار را برای حمله‌کنندگان دشوارتر خواهیم کرد؛ زیرا آن‌ها دیگر نخواهند توانست که از شیوه‌های قبلی خود برای حمله استفاده کنند. هم‌چنین وی افزود با تشدید جنگ‌های سایبری، دنیا احتیاج به گروه‌های میان‌رشته‌ای دارد که از بهترین استعدادها تشکیل‌شده باشد تا بتوانند رویکردهای جدیدی را برای امنیت ارائه دهند.

بودجه و سرمایه‌گذاران گروه

طبق برخی گزارش‌ها، گروه مزبور با سرمایه‌ای برابر هجده میلیون دلار ایجاد شده است؛ اما به نظر می‌رسد این رقم، مبلغ حقیقی سرمایه‌ آن نباشد؛ زیرا سیاست اسرائیل در اعلام مبلغ واقعی هزینه‌های خود برای تشکیل گروه‌های سایبری و خریدوفروش شرکت‌های نوپای امنیت سایبر بر اساس پنهان‌نگه‌داشتن آن‌ها است و غالباً مبلغ واقعی را بیان نمی‌کند. از سرمایه‌گذاران این گروه جدید می‌توان به شرکت فرانسوی تولید تجهیزات مخابراتی به نام آلکاتل-لوسنت۲، شرکت آمریکایی سیسکو۳، شرکت سرمایه‌گذاری۴BVP و گروهی از شرکت گوگل به نام «Innovation Endeavors» اشاره کرد.

کارمندان گروه ۸، دسته‌ای از افراد باتجربه و کارآزموده‌ واحد ۸۲۰۰ رژیم صهیونیستی هستند. این افراد، نخبگان و متخصصین سایبری محسوب می‌شوند. این گروه با غول‌های بزرگ ارتباطی و فناوری برای توسعه پروژه‌های جدید سایبری همکاری می‌کند.
ازجمله این همکاری‌ها می‌توان به همکاری با شرکت تجاری محصولات اینترنتی سیسکو و آلکاتل-لوسنت اشاره کرد. هم‌چنین گروه‌های آزمایشگاه بل۵ که در شرکت آلکاتل-لوسنت در زمینه‌ چالش‌های گوناگون امنیتی فعالیت می‌کند با این گروه همکاری دارند. گروه ۸ بر روی چیزی که آن را «راهبرد تحقیق و مشارکت مهندسی» می‌نامند با دو شرکت مذکور فعالیت می‌کند. علاوه‌بر این‌ها، دو شرکت مزبور شرکای راهبردی این گروه نیز هستند. آنچه از این فعالیت‌ها برداشت می‌شود این است که این دو شرکت بزرگ فناوری در دنیا، ابزاری را در اختیار این گروه قرار می‌دهند که برای انجام پروژه‌های خود نیازمند به آن‌ها است. این نکته بیانگر این مطلب است که این دو شرکت با حمایت از این گروه نفوذ خود را در آن گسترش داده و می‌توانند در این گروه اعمال قدرت کنند.
به گفته‌ برخی، این گروه جدید به‌نوعی معادل آژانس امنیت ملی آمریکا۶ است. اریک اشمیت۷، مدیر اجرایی گوگل، گفت: «تهدیدات امنیت سایبر در جهان به‌طور طبیعی بیشتر مورد جنجال واقع ‌شده و روزبه‌روز متداول و مخرب‌تر می‌شوند. به‌همین‌دلیل ما در تشکیل این گروه سرمایه‌گذاری کردیم؛ زیرا این گروه به‌عنوان خط مقدم نوآوری در زمینه‌ امنیت سایبر است. گروه ۸ یک مثال خوب برای این نکته است که چگونه اسرائیل بهترین استعداد در جهان در مقابله با چالش‌های امنیت سایبر محسوب می‌شود. اسرائیل می‌تواند با توانایی‌هایش در این موضوع، راه‌حل‌های پیشرفته و خلاقانه‌ای را ارائه دهد که برای چشم‌انداز پیشرفته‌ خود به آن احتیاج دارد.» همان‌طور که از این کلام فهمیده می‌شود، سرمایه‌گذاری‌های شرکت‌های گوناگون برای تشکیل این گروه به این منظور است که آن‌ها این رژیم را به‌عنوان یک قدرت و پیشگام در زمینه‌ امنیت سایبر می‌دانند؛ لذا شرکای این گروه سرمایه‌گذاران بزرگ و صاحب تخصصی هستند که از ابتدا این گروه را به‌عنوان مولد شرکت‌های امنیت سایبر در نظر گرفتند.

روش کار گروه
در هسته‌ این گروه، یک گروه تحقیقاتی وجود دارد که وظیفه‌ آن‌ها انجام تحقیقات گسترده‌ای است که تخصص آفند و پدافند را ترکیب می‌کند. این گروه روشی چندجانبه را اجرا می‌کند. ابتدا آن‌ها با تحقیق شروع می‌کنند و حوزه‌های وسیعی مانند امنیت سرمایه‌گذاری را انتخاب می‌کنند و سپس با نخبگانی که در اختیار دارند همکاری کرده و از این راه به یک تز سایبری۸ برسند. این فرآیند این امکان را برای این گروه فراهم می‌کند که طیف گسترده‌ای از راه‌حل‌های مناسب را برای مشکلات ناشی از حملات سایبری کشف کنند.

تشکیل اولین شرکت این گروه به نام پریدت
اولین شرکت تأسیس‌شده توسط این گروه، پریدت۹ نام دارد و تمرکز آن‌ بر روی کاهش‌دادن حملات هدفمند سایبری و تهدیدات پایدار پیشرفته۱۰ است. پریدت به رهبری آفر اسرائیل۱۱ یکی از اعضای باسابقه‌ شرکت امنیتی چک‌پوینت۱۲ است.

123654Idan Ofer

گروه ۸ و شرکت‌های تابع آن، در حال حاضر به دنبال استخدام استعدادهای خاص هستند.هم‌چنین گروه ۸ از سرمایه‌گذاران بزرگ دعوت می‌کند که به این گروه بپیوندند تا شرکت‌های امنیت سایبر جدیدی را تشکیل دهند.

26538
ناداو زفریر کیست؟
همان‌طور که ذکر شد مؤسس این گروه، ناداو زفریر (Nadav Zafrir) است. او یک متخصص در زمینه‌ سایبر و اطلاعات محسوب می‌شود. وی از فرماندهان بازنشسته‌ای است که دارای مدرک لیسانس حقوق از مرکز میان‌رشته‌ای هرتزلیا است. به‌علاوه مدرک کارشناسی ارشد خود را در رشته‌ مدیریت از دانشگاه نورت‌وسترن۱۳ و دانشگاه تل‌آویو۱۴ کسب کرد. ناداو زفریر بیش از یک دهه سابقه در زمینه‌ رهبری سایبری دارد. در طی ۲۵ سال گذشته وی منصب‌های گوناگونی را در سازمان‌ها و واحدهای سایبری اسرائیل داشته است. در حال حاضر او یکی از بالاترین پیشگامان در تأسیس واحدهای سایبری است. گوشه‌ای از سوابق او عبارت‌اند از:
۱. رهبری واحد ۸۲۰۰ نیروهای اطلاعاتی رژیم صهیونیستی تا سال ۲۰۱۳
۲. مؤسس فرماندهی سایبری ارتش اسرائیل۱۵

652987ناداو زفریر

گروه ۸ به‌عنوان یک اندیشکده برای رسیدن به نظریات در عرصه‌ فضای سایبر ایجاد شده است و علل مختلفی برای تشکیل این گروه وجود دارد.
یکی از آن‌ها اختصاص بودجه‌های مختلف برای ایجاد مراکز مطالعاتی برای تهدیدات سایبری است؛ مثلاً دولت آمریکا در سال ۲۰۱۵ بودجه‌‌ای معادل۱۴ میلیارد دلار بدین‌منظور اختصاص داده است.
اما یک علت دیگر برای تشکیل این گروه جدید یا حتی آژانس دیگری که چندی پیش کابینه‌ امنیتی اسرائیل با تشکیل آن موافقت کرد، این نکته است که در سال ۲۰۱۴ موج شدیدی از حملات سایبری صورت گرفت که ازجمله آن‌ها می‌توان به حملات سایبری به شرکت سونی و فروشگاه زنجیره‌ای Target اشاره کرد. ناداو زفریر، مؤسس این گروه، سال ۲۰۱۴ را نقطه‌ عطفی در نیاز به آگاهی نسبت به امنیت سایبر عنوان کرد. لذا رژیم صهیونیستی که خود را جزو رهبران سایبری دنیا می‌داند به فکر تأسیس هرچه بیشتر شرکت‌هایی افتاده است که بتواند جلوی حملات سایبری را بگیرد. این رژیم مدعی است که حملات مختلفی به آن صورت می‌گیرد و از میان کشورها، مکررا ایران را متهم می‌کند. آمریکا نیز چند ماه گذشته، مبلغ سی‌وپنج میلیون دلار برای تشکیل مرکز یکپارچه‌سازی تهدید سایبری اطلاعات۱۶ اختصاص داد. هم‌چنین این رژیم با پرورش نخبگان در زمینه‌ سایبری، تعدادی از آن‌ها را وارد واحد ۸۲۰۰ می‌کند. قبلاً نیز نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی، در سال ۲۰۱۲، پانصد و پانزده میلیون دلار برای راه‌اندازی آژانس امنیت سایبر اختصاص داد. هم‌چنین زفریر مدعی شد که گروه ۸ یک ‌قدم از هکرها جلوتر خواهد بود. این بدین معنا است که این گروه قصد دارد قبل از اینکه هکرها حمله‌ای را آغاز کنند یا به فکر ایجاد بدافزار باشند، جلوی آن‌ها را بگیرد.

 منبع: سایبربان نیوز

——————————————————

 1. Nadav Zafrir
 2. Alcatel-Lucent
 3. CISCO
 4. Bessemer Venture Partners
 5. Bell Labs
 6. NSA
 7. Eric Schmidt
 8. cyber thesis
 9. Preedat
 10. APT
 11. Ofer Israel
 12. Check Point
 13. Northwestern University
 14. Tel Aviv University
 15. Israel Defense Forces: IDF
 16. Cyber Threat Intelligence Integration Center : CTIIC

نوشته های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.