نبش قبر برای ایراد اتهام بی‌اساس به ایران

در چند روز گذشته و در بحبوحه مذاکرات هسته‌ای ایران و کشورهای ۱+۵، کشورهای غربی در حرکتی هدفمند اقدام به ایراد اتهامات بی‌اساس به ایران کرده‌اند؛ اتهاماتی در مورد حملات سایبری؛ حملاتی که حتی به اعتراف رسانه‌های منتشر کننده این خبرهای کذب، هنوز قطعیتی در مورد هویت عاملان‌شان وجود ندارد.
خبرگزاری وایس‌نیوز (Vice news) در گزارشی ادعا کرد که ایران در پاسخ به حملات متعدد سایبری کشورهای غربی به این کشور، حمله سایبری به کشورهای غربی را انجام داده است.
در این گزارش ادعا شده است که، چند سال پیش سامانه‌های رایانه‌ای «مرکز امنیت و سلامت شغلی» کانادا مورد حمله سایبری قرار گرفت و این مرکز در ماه آوریل ۲۰۱۳ متوجه این حمله شد، اما تاکنون در مورد این حمله هیچ‌گونه خبری را منتشر نکرد. به ادعای رسانه‌های غربی، در این حمله اطلاعات زیادی از جمله، اطلاعات نام کاربری و کلمه عبور به سرقت رفتند.
به ادعای مسئولان مرکز امنیت و سلامت شغلی کانادا (Canadian Centre for Occupational Health and Safety)،در این حمله هیچ‌گونه اطلاعات حساسی به سرقت نرفت و در واقع اطلاعات این مرکز دارای ارزش بالایی نبود. به ادعای مسئولان این سازمان هدف هکرها از حمله به این سازمان در واقع خود سازمان نبوده بلکه هدف آنها دست‌یابی به شبکه‌های مراکز مهم‌تر از طریق شبکه این سازمان بوده است.

در این خبر نیز به گزارش «ساطور» (Cleaver Operation)، محصول شرکت سایلنس (Cylance)، در خصوص ایران استناد شده است. گزارش ساطور که زمستان گذشته منتشر شد، گزارشی بی‌محتوا بود که با کلی گویی و تصاویر گرافیکی تلاش کرده بود جنجالی رسانه‌ای علیه ایران به راه بیندازد. اما کمتر کسی به سابقه شرکت سایلنس و مدیر آن توجه کرد.

سایلنس یک شرکت کوچک آمریکایی است که مدیر آن، استوارت مک‌کلر (Stuart McClure)، به تاسیس شرکت‌های امنیت سایبری کوچک و فروش آنان با قیمت‌های گزاف به مجموعه‌های بزرگ شهرت دارد. در بخشی از گزارش عملیات ساطور آمده بود: «یک قدرت جدید سایبری ظهور کرده است. ایران یک چین جدید است.» سایلنس همچنین مدعی شده بود عملیات ساطور حدود ۵۰ شرکت از ۱۶ کشور را که در ۱۵ صنعت مختلف فعالیت داشتند مورد حمله سایبری قرار داده و این عملیات، یک کمپین مهم جاسوسی و نفوذ جهانی بود.
در پایان این گزارش آمده است که: «انتشار این خبر در زمانی صورت می‌گیرد که آمریکا در جریان مذاکرات شکننده هسته‌ای با ایران است و روابط ایران با کانادا در سردترین وضعیت قرار دارد. دولت هارپر [نخست‌وزیر کانادا] حامی سرسخت اسرائیل است و وزیر امور خارجه کانادا نیز ایران را بزرگ‌ترین تهدید برای صلح جهانی می‌داند.»

vLJObJoXuBxZ5L5eOzAp6wD49nCiBE

استوارت مک‌کلر

منبع : سایبربان نیوز

* پی نوشت

توصیه می‌گردد مخاطبان گرامی برای مطالعات تکمیلی در حوزه ایراد اتهام سایبری علیه ایران، مقاله ۴۸ صفحه‌ای «اینترنت در زنجیر» که توسط کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران، دفتر نیویورک تهیه و منتشر شده تا علیه امنیت سایبر ایران سیاه‌نمایی کند و پاسخی که به آن داده شده با نام «دروغی به‌نام حریم خصوصی و جریان آزاد اطلاعات» به تحلیل آقای شکوهیان‌راد مطالعه فرمایید.

نوشته های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.