همکاری استرالیا و کره‌جنوبی در امنیت سایبر

دولت‌های استرالیا و کره‌‌جنوبی، سند همکاری امنیت سایبری امضا کردند.

در ملاقاتی که وزیر خارجه‌ کره‌‌جنوبی و وزیر دفاع آن با همتایان استرالیایی خود داشتند، طرحی برای همکاری در امنیت سایبر با یکدیگر امضا کردند. در این همکاری دو کشور متعهد شدند تا زیر نظر مراکز پاسخگویی به حوادث رایانه‌ای۱ استرالیا و کره‌جنوبی، اطلاعات خود را به اشتراک بگذارند. همچنین هر دو کشور همکاری‌های منطقه‌ای و بین‌المللی امنیت سایبر را افزایش خواهند داد.
علاوه بر این‌ها، دو کشور متعهد شدند که همکاری میان دفتر سایبری آژانس پلیس ملی کره۲ و مقام سایبر و جرائم سازمان‌یافته‌ پلیس فدرال استرالیا۳ را افزایش دهند.
یکی دیگر از مفاد طرح همکاری این دو کشور، ایجاد معیارهایی برای مسئولیت در فضای سایبر است. اجرای راهکارهایی برای کاهش خطرها، جلوگیری از کشمکش در فضای سایبر و افزایش آگاهی در مورد اهمیت مسائل امنیت سایبر از دیگر مفاد همکاری کره‌جنوبی و استرالیا است.
نکته‌ مهم این است که باتوجه‌به عضویت استرالیا در پیمان کشورهای پنج‌چشم و حضور آمریکا در این پیمان و همکاری آمریکا با کره‌‌جنوبی در فضای سایبر می‌توان به دلیل توافق استرالیا و کره‌جنوبی پی برد. با دقت‌نظر در اینکه کره‌‌شمالی در فضای سایبر با آمریکا و کره‌‌جنوبی درگیر است، احتمالاً کره‌‌جنوبی می‌خواهد با همکاری استرالیا و آمریکا، امنیت و دفاع سایبر خود را در برابر کره‌‌شمالی تقویت کند.

منبع: سایبربان نیوز

تحلیل استراتژیک

بر اساس متن توافق UKUSA، پهنه زمین برای اجرای پروژه‌های مشترک میان پنج چشم نظیر اشلون،  به پنج حوزه میان پنج کشور تقسیم گردید. در این راستا منطقه جنوب شرق آسیا سهم اداره سیگنال‌های استرالیا است. این بدان معناست که این سازمان امنیت سایبر موظف است اهداف پنج چشم را در منطقه تعیین شده بطور کامل اجرا نماید.

پیش از این به معرفی نرم‌افزارهای پیام‌رسان فوری ساخت کره جنوبی که تحت نفوذ اطلاعاتی اداره سیگنال‌های استرالیا هستند پرداخته شد و در آن متون، استناد حرف بیان شده در این بود که منطقه کره‌جنوبی، ژاپن و اطراف آن بر اساس قرارداد مذکور به استرالیا سپرده شده است. اکنون با انتشار این دست اخبار مبنی بر ارتباط رسمی میان کشورهای مستقر در منطقه جنوب شرق آسیا و استرالیا، مشخص می‌گردد که کماکان صحت قرارداد UKUSA پا برجاست.

———————————————————————————————————————————–

  1. Computer Emergency Response Teams
  2. Cyber Bureau of the Korean National Police Agency
  3. Organized Crime and Cyber portfolio of the Australian Federal Police

نوشته های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.